Uroczysta sesja Rady Miejskiej z udziałem burmistrzów

i radnych wszystkich kadencji to główny punkt obchodów 20-lecia samorządu lokalnego w Szczytnie. Przy tej okazji nie mogło zabraknąć wspomnień i podsumowań związanych z najnowszą historią miasta.

Uroczysta sesja Rady Miejskiej z udziałem burmistrzów i radnych wszystkich kadencji to główny punkt obchodów 20-lecia samorządu lokalnego w Szczytnie. Przy tej okazji nie mogło zabraknąć wspomnień i podsumowań związanych z najnowszą historią miasta.

Dwie dekady samorządu

UROCZYSTA SESJA

W tym roku mija dwadzieścia lat od pierwszych po wojnie demokratycznych wyborów samorządowych. Z tej okazji w sobotę 22 maja w Miejskim Domu Kultury odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej. Symboliczny jej charakter podkreślało to, że prowadzili ją wspólnie przewodniczący pierwszej kadencji Kazimierz Napiórkowski oraz Beata Boczar, która stoi na czele obecnej rady. Przybyli także wszyscy dotychczasowi burmistrzowie oraz większość radnych poprzednich kadencji. Nie zabrakło również delegacji z miast partnerskich – Żywca, Solecznik i Herten. Podczas sesji okolicznościowy referat poświęcony samorządności w Polsce na przestrzeni dziejów wygłosiła dyrektor Gimnazjum nr 2 Teresa Feszczyn.

BLASKI I CIENIE SAMORZĄDNOŚCI

Burmistrz Szczytna Danuta Górska przypominała, że reforma samorządowa jest uważana za najbardziej udaną spośród wszystkich wprowadzonych po 1989 roku. Mówiąc o plusach demokracji lokalnej, wiele miejsca poświęciła też jej minusom. Z jednej strony, jak zauważała burmistrz, samorządność pozwoliła mieszkańcom nie adresować swoich problemów do władz centralnych, lecz lokalnych, wpływając tym samym na decentralizację państwa. Z drugiej jednak rząd, nakładając na samorządy coraz więcej zadań, zapomina o zapewnieniu im odpowiednich środków finansowych ma ich realizację. – Nowe zadania przekazywane samorządom to rzecz cenna. Szkoda tylko, że temu procesowi nie towarzyszyła i nie towarzyszy zasada adekwatności środków– mówiła Danuta Górska, dodając, że kolejnym ekipom rządzącym brakuje determinacji, aby dokonywać prawnych rozstrzygnięć ułatwiających pracę władzom lokalnym.

PREZENTACJA, MEDALE I NAGRODY

Za sprawą prezentacji multimedialnej ukazującej ostatnie 20-lecie szczycieńskiego samorządu, uczestnicy sesji mieli okazję odbyć sentymentalną podróż w czasie. Przypomniano w niej wszystkich radnych i burmistrzów poprzednich kadencji oraz najważniejsze wydarzenia z życia miasta. Szczególne ożywienie wywołał fragment filmu dokumentującego Dni i Noce Szczytna z 1991 roku.

– Widać, jak wiele od tego czasu się w mieście zmieniło – komentowali uczestnicy sesji. Humorystycznym akcentem była też sonda przeprowadzona wśród szczycieńskich przedszkolaków na temat samorządu. W trakcie uroczystości wręczone zostały okolicznościowe medale. Otrzymali je samorządowcy kolejnych kadencji – byli burmistrzowie oraz radni. Jubileuszowe nagrody dostali z kolei urzędnicy pracujący w Urzędzie Miejskim od początku istnienia samorządu – Danuta Chrzczanowicz, Anna Górka, Ewa Pilarek, Barbara Sierak, Wiesław Kulas, Agnieszka Walentynowicz, Bożenna Matysiak, Andrzej Domian, Anna Banat, Lilianna Majewska – Farjan, Grażyna Dzbeńska, Kazimierz Sielski, Danuta Nadolna, Małgorzata Uliszewska i Ryszard Jerosz. Na zakończenie wystąpiło trio Pawła Roka. Kolejnym punktem jubileuszu było odsłonięcie w ratuszu portretów trzech poprzednich burmistrzów – Pawła Bielinowicz, Andrzeja Kijewskiego i Henryka Żuchowskiego. Późnym popołudniem w MDK-u odbył się koncert „Drogi do wolności” z udziałem Jarosława Chojnackiego.

BEZ LATY, ALE Z MEDALAMI

Sportowym akcentem obchodów 20-lecia samorządności był Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej. Uczestniczyły w nim reprezentacje trzech zaprzyjaźnionych ze Szczytnem miast: Herten, Solecznik i Żywca i oczywiście drużyna z naszego miasta. Szczytnianie okazali gościnność tylko poza boiskiem, bo turniej wygrali, remisując jedynie z drużyną z Żywca. Drugie miejsce zajęli reprezentanci Solecznik, na trzecim miejscu uplasowała się ekipa z Żywca, stawkę zamknęli Niemcy. Łukasz Krzewski ze Szczytna został królem strzelców. Organizatorzy oczekiwali w Szczytnie dwóch prominentnych osób z PZPN-u: prezesa Grzegorza Laty i sekretarza generalnego Zdzisława Kręciny. Ich nadzieje spełzły jednak na niczym. W zastępstwie nieobecnych przedstawiciel związku z Żywca Andrzej Marszałek, wręczył medale 90-lecia PZPN aż 10 osobom: burmistrz Danucie

Górskiej, naczelnik Ilonie Bańkowskiej, Sławomirowi Ignatowskiemu, Ryszardowi Orkwiszewskiemu, Zbigniewowi Magnuszewskiemu, Mirosławowi Rusieckiemu, Mirosławowi Kacakowi, Mirosławowi Kowalskiemu, Arkadiuszowi Lesce i Krzysztofowi Mańkowskiemu.

(ew), (gp)/fot. E. Kułakowska

Pierwsze po wojnie wybory samorządowe odbyły się 27 maja 1990 roku. Do Rady Miejskiej w Szczytnie wybrano 28 radnych w 28 jednomandatowych okręgach. Kandydowało 91 osób. Uprawnionych do głosowania było prawie 18 tysięcy mieszkańców. Głos oddało 7 227. Frekwencja wyniosła 40%. Burmistrzem Szczytna pierwszej kadencji został Paweł Bielinowicz. Na czele Rady Miejskiej stanął Kazimierz Napiórkowski, a jego zastępcami byli Jan Czemeres i Adolf Gudzbeler.